چند روز پیش یکی از دوستانم که اخیراً سایتی رو راه اندازی کرده بهم تلفن کرد گفت: “فتوشاپ داری؟ حدود ۳۰۰ تا عکس دارم که می خوام برا گالری سایت اندازه هاشونو تغییر بدم همچنین اسم سایت رو روشون واترمارک کنم، بلدی چطور میشه کاری کرد که فتوشاپ به صورت اتوماتیک این تغییرات رو همه ی عکس ها اعمال کنه؟” ، بهش گفتم: “بلد نیستم ولی CS3 رو دارم، برات میارم”. با خودم فکر کردم که یه برنامه بنویسم خودش مسیر دایرکتوری عکس ها و قالب واترمارک رو بگیره و تغییرات رو روشون اعمال کنه، از اونجایی که کار کردن تو سی پلاس پلاس کمی دردسر داشت و مجبور بودم  برنامه رو برا ویندوز کامپایل کنم، ترجیح دادم با پایتون بنویسم، اسکریپت رو نوشتم و به خوبی هم جواب داد، بهش تلفن کردم که “عکس ها رو بیار سر قرار، یه برنامه نوشته ام همونجا برات با لپتاپ تبدیل می کنم”. اسکریپت رو فرستادم به لپتاپ و راهی شدم.
خوشحال بودم که می تونستم مشکل دوستمو در کسری از دقیقه حل کنم، عکس ها رو ریختم رو لپتاپ، همینکه اسکریپت رو اجرا کردم با پیغام ناشناخته بودن cv2 مواجه شدم، یادم افتاد OpenCV رو برا پایتون آماده نکرده ام. برگشتنی با خودم فکر می کردم عادت کردن به کار تو لینوکس همچین دردسر هایی هم داره معمولا تو لینوکس نیازی به انجام  این جور کارها نیست وقتی کتابخانه ای رو از مدیریت بسته ها نصب می کنی خودش بسته های پیشنیاز را هم نصب و تنظیم می کنه و کل کار با زدن چند تا تیک حل میشه.

نصب OpenCV در ویندوز برای پایتون

توجه: از آنجایی که بسته های باینری ۶۴ بیتی برای  NumPy و SciPy  به صورت رسمی از طرف توسعه دهنده ارائه نشده اند پیشنهاد می شود  از پایتون ۳۲ بیتی در ویندوزتان استفاده کنید، چنانکه بر استفاده از نسخه ۶۴ بیتی اصرار دارید می توانید بسته های کامپایل شده ۶۴ بیتی کتابخانه های بالا را در اینجا بیابید.

برنامه های پیش نیازی که باید دانلود کرد:

Python : می توانید آخرین نسخه Python 2.7 را  از سایت پایتون دانلود کنید.
NumPy : یک بسته پایه برای انجام محاسبات علمی در پایتون است که امکان کار با آرایه ها و جبر خطی را گسترش می دهد، می توانید از اینجا دانلود کنید.
OpenCV 2.4 : آخرین نسخه را از اینجا دانلود کنید.

بسته های پیشنهادی که نصب آنها ضروری نیست ولی در اکثر منابع و کاربردها از آن ها در کنار OpenCV  استفاده می شود:

matplotlib : کتابخانه ای که امکان رسم نمودار را در پایتون فراهم می کند، دانلود از اینجا.
SciPy : یک کتابخانه برای انجام اعمال پیشرفته ریاضی در پایتون، دانلود از اینجا.

نصب :

۱. فرآیند نصب Python را بدون تغییری در مراحل پیشفرض نصاب نصب کنید، به صورت پیشفرض در مسیر  C:\Python27  نصب خواهد شد.

۲.حالا بسته های SciPy ، NumPy  و  matplotlib را نصب کنید، دوباره اجازه دهید همه چیز به صورت پیش فرض به جلو برود، نصاب مسیر نصب پایتون را پیدا کرده و فایل های خود را در آن مسیر می ریزد.

۳. فایل دانلودی OpenCV را اجرا کنید و برای استخراج فایل ها مسیر درایو C را وارد کنید.

۴. حال فایل cv2.pyd موجود در مسیر C:\opencv\build\python\2.7 را در آدرس C:\Python27\Lib\site-packages کپی کنید.

۵. اکنون “Python IDLE” ( از  Start > All Programmes > Python 2.7 > Python IDLE ) را اجرا کنید و آنچه در زیر آمده است را تایپ کنید:

>>> import cv2
>>> print cv2.__version__

اگر  در خروجی بدون هیچ خطایی عبارت زیر را داشته باشید (البته بسته به نسخه نصبی OpenCV)، کار تمام است:

>>> 2.4.1
 
منابع (+) (+)